Złącza koncentryczne

Złącza koncentryczne (konektory współosiowe):

Jyebao jest producentem szerokiej gamy konektorów koncentrycznych pracujących w pasmach do 40 GHz. W ofercie producenta znajduje się ponad tysiąc modeli złącz. Bogata oferta umożliwia znalezienie złącz dopasowanych do potrzeb klienta. Dostarczamy również złącza koncentryczne zgodnie z wymaganiami klienta.

Więcej informacji na stronie producenta i w katalogu:


katalogKATALOG JYEBAO

jyebao_connectors

Głównymi kryteriami przy doborze złącz są:

  • górna częstotliwość pracy,
  • przenoszona moc,
  • warunki pracy ( szczelność, ilość rozłączeń i połączeń),
  • wymiary.

Wykorzystanie złączy współosiowych do tworzenia koncentrycznych linii kablowych wymaga odpowiedniego przygotowania końcówek przewodu współosiowego. Wszystkie kablowe złącza Jyebao posiadają instrukcje obróbki kabli oraz montażu ze złączem. Zastosowanie się do przedstawionych w nich zaleceń zapewnia uzyskanie bardzo dobrych parametrów nawet dla częstotliwości granicznych odpowiednich typów złącz. Zaleca się stosowanie odpowiednich narzędzi, co znacznie ułatwia obróbkę oraz montaż. Uzyskanie zadowalających efektów jest również możliwe przy wykorzystaniu standardowych narzędzi i zachowaniu odpowiedniej dokładności i staranności.

Opis typów konektorów znajdą państwo tutaj,

Typy konektorów produkowane przez Jyebao

  • Złącza precyzyjne, działające w zakresie fal milimetrowych – 1mm (do 110GHz), 1.35mm ( do 90 GHz),  1.85mm (do 70GHz), 2.4mm, 2.92mm
  • 7/16, 10KV, 20KV, BMA, BMC, BNC, BNCHD, C, EIA, F, FIELD REPLACABLE, JBZ, FME, HN,
  • JBY100, JBY200, JBY240, JBY300, JBY400, JBY500, JBY600, JBY900, (profesjonalne złącza dla kabli komunikacyjnych oznaczanych również w zależności od producenta jako np: CNT, MRC)
  • K, LC,
  • MC, MCX, MHV, MMCX,
  • złącza N, SC, SHV,
  • Złącza SMA, SMB, SMC, SMP, SMPM, SSMA, SSMB, 3.5
    TERMINAL, TNC, TRB/BNC, UHF.
  • 4.1-9.5,  4.3-10,  10-32
  • microdot
  • SNAP ON QLA, QMA, QN, QLR
  • inne- oferta jest cały czas aktualizowana

Chcielibyśmy zwrócić państwa uwagę na złącza typu SNAP ON są to złącza dopasowane do złącz SMA oraz złącz N, lecz nie wymagają dokręcania. Oczywiście ze względu na trwałość połączenia w gotowych urządzeniach możliwość ich zastosowania jest ograniczona, jednak w trakcie testowania i uruchamiania są niezastąpione. Ich wykorzystanie pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na podłączenie linii kablowych lub obciążeń. Dzięki wykorzystaniu złączy SMA lub złączy N typu SNAP ON zwiększa się również żywotność kabli pomiarowych, a także unika zanieczyszczeń wynikających ze ścierania powierzchni  przy wielokrotnym przykręcaniu złącz kabli pomiarowych. Przykładowo pomiar partii 500 urządzeń z wykorzystaniem złaczy snap on SMA trwał 4 h, drugiej części partii z wykorzystaniem złączy przykręcanych 7.5h.

Złącza BNC

Złącza BNC są wykorzystywane przy transmisji sygnałów analogowych, RF, sygnałów video, radiowych. Stosuje się je w technice antenowej, awionice, aparaturze kontrolno-pomiarowej, kiedyś wykorzystywano przy budowie sieci internetowej. BNC występują w wersjach 50 i 75 ?. Stosowane zwykle odpowiednio do 4 i 1 GHz

Złącza C:

Złącze C jest stosowane do kabli koncentrycznych. Wykorzystuje dwa sposoby łaczenia, jest wodoszczelne. Stosowane do 11GHz

Złącza F 

Złącze F jest powszechnym sposobem podłączenia sygnału telewizyjnego. Wykorzystywane w naziemnej telewizji kablowej, satelitarnej i w modemach kablowych. Zazwyczaj stosowane z kablami RG-6, RG-59 Wymyślone przez Eric E. Winston na początku 1950. Stało się powszechne w latach siedemdziesiątych.

Złącze F jest tanie, ale ma dopasowanie impedancji 75 ? w zakresie do 1 GHz. Niskie koszty tego złącza wynikają z wykorzystania przewodu wewnętrznego linii współosiowej jako pinu męskiego. Ma to pewne wady ? żyła wewnętrzna przewodów nie jest zabezpieczona przed korozją. W wyniku utleniania/ korozji może nastąpić degradacja parametrów transmisyjnych. Złącza F firmy Jyebao posiadają własny, zabezpieczony PIN lutowany do żyły wewnętrznej przewodu

Złącze występuje też w tzw. odmianie szybkiej, gdzie wtyk męski nie posiada gwintu co przyspiesza proces przełączania kabla.

Złącza N

Złącze w całości gwintowane wynalezione przez Paula Neilla stąd nazwa od nazwiska

Pierwotnie było to złącze przeznaczone do transmisji sygnały do 1GHz w zastosowaniach wojskowych, ale dziś typ N obsługuje bezproblemowo połączenia do 11 GHz , obecnie nawet do 18 GHz. Dostępne w wersjach 50 i75?, stosowane w infrastrukturze sieci komórkowych sieciach bezprzewodowego Internetu, systemach przywoławczych, zastosowaniach specjalistycznych w tym wojskowych

Złącza TNC 

TNC (gwintowane Neill-Concelman) Złącze jest gwintowaną wersją złącza BNC. Złącze posiada 50 ohm. Impedancja i działa najlepiej do11 GHz. Złącze TNC jest wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań radiowych i przewodowych. TNC jest niekiedy błędnie nazywane gwintowane Navy Connector.

Reverse-polarity TNC (o odwrotnej polaryzacji) jest zmianą specyfikacji TNC, która odwraca biegunowość pinów. Jest to zwykle osiągane poprzez włączanie pinu typu female normalnie obecnego w gnieździe na wtyczkę, a kontaktu male normalnie obecnego we wtyczce do gniazda. Złącza RP-TNC są powszechnie stosowane przez Wi-Fi. Występuje wersja 75 ohm.

Złącza UHF

Złącza UHF są zazwyczaj wykorzystywane w zakresie VHF i HF, przenoszą moc do ponad kilowata Wbrew nazwie są rzadko stosowane do częstotliwości UHF, ponieważ nie działają zbyt dobrze powyżej 300 MHz.

Wykorzystywany do kabli o dużej średnicy, takich jak RG-8 / U RG-9 / U, i średnicy mniejszej RG-58 / U RG-59 / U z UG-175 / U i UG-176 / U

Złącza UHF zostały zastąpione w wielu aplikacjach przez projekty, które mają bardziej jednolity profil impedancji wzdłuż przekroju złącza: (Złącze N i Złącze BNC), Ale nadal są szeroko stosowane w radiu amatorskim, CB, łączności morskiej Złącza UHF były wykorzystywane również jako interfejs dla starszych urządzeń.

Złącza MMCX

MMCX (micro-miniature coaxial) Złącza opracowane w latach 1990. Są one podobne do MCX, Ale mniejsze. Złącza MMCX spełniają europejskie wymogi CECC 22 000. MMCX jest mikro-miniaturowym złączem z zatrzaskiem umożliwiającym obrót 360 stopni, impedancja wynosi 50?. Zakres pracy do 6GHz. Stosowane w WI-Fi, odbiornikach GPS.

Złącza MCX

MCX (micro coaxial) rozwiązanie z lat 80 tych, mają ten sam izolator I kontakt wewnętrzny jak złącza SMB, ale są o 30% mniejsze. MCX jest standaryzowane w Europie( CECC 22220), impedancja wynosi 50?. Zakres pracy do 6GHz.

Złącza FME

FME (For Mobile Equipment) to seria miniaturowych 50? złącz RF oferująca doskonałą wydajność od DC do 2,0 GHz stosowana przede wszystkim z RG-58 lub równoważnymi kablami koncentrycznymi, wykorzystywana w aplikacjach i urządzeniach mobilnych.

konektor FME

Złącza SMA

SMA (Wersja subminiaturowa) Złącza opracowane w 1960 jako minimalne złącza dla kabli koncentrycznych . Złącze posiada 50 ? Impedancja. Zapewnia doskonałe parametry elektryczne z DC do 18 GHz.

Złącze męskie jest również powszechnie określa się jako „wtyczka”, ?plug?, natomiast żeńskie złącze jest również znany jako „gniazdo” i „jack”.

Złącze powinno być dokładnie sprawdzane przed każdym użyciem, a także wszelkie zanieczyszczenia powinny być czyszczone sprężonym powietrzem. Prawidłowo obsługiwane, SMA powinno pozostawać w określonej wydajności przez 500 cykli łączenia.

SMA jest zazwyczaj przystosowane do trybu działania wolnego od DC do 18 GHz, chociaż niektóre są przystosowane do 26,5 GHz , 34GHz (złącza typu 3.5mm) i do 46GHz (typu 2.9mm). oraz w wyższych zakresach?. (2.4mm , i 1.85mm)

Odmianą złącza SMA jest złącze nazywane RP-SMA lub RSMA (Reverse polarity SMA ) mające te same rozmiary, , zostają natomiast we wtyku i gnieździe zamienione piny wewnętrzne; wersje męska i żeńska. Termin „odwrotna polaryzacja” może wydawać się myląca, dlatego warto zweryfikować nazwę ze zdjęciami i rysunkami katalogowymi.

Złącza SMB

SMB (Wersja subminiaturowe B) Złącza współosiowe typu snap-on (zatrzaskowe) opracowane w 1960 roku. Wersja ta jest mniejsza niż Złącza SMA. Są dostępne zarówno jako 50 ? lub 75 ? . Oferują one doskonałe parametry elektryczne od DC do 4 GHz.

Złącza SMC

SMC (Wersja subminiaturowe C) Złącza współosiowe opracowane w 1960 roku. Wersja ta jest mniejsza niż Złącza SMA. Są dostępne zarówno jako 50 ? lub 75 ? . Oferują one doskonałe parametry elektryczne od DC do 10 GHz.

Złącza SHV

Złącza SHV (secure high voltage) . Są to złącza do kabli koncentrycznych . Ich budowa zapewnia bezpieczne wykorzystanie przy transmisji sygałów wysokonapięciowych. Jest podobne do BNC i MHV , ale jest łatwo odróżnić je ze względu gruby i wypukły izolator, który wpływa na bezpieczeństwo zapobiegając przypadkowym kontaktom i porażeniom.

Złącza SHV są wykorzystywane labolatoryjnie Standardowe złącza SHV posiadają parametry znamionowe 5000 V DC i 5 amperów, Chociaż wyższe wersje napięcia (20 kV) są również dostępne. Złącza SHV nie występują tak często jak MHV.

Złącza MHV

MHV (miniaturowe wysokiego napięcia) Podobne do BNC, różnią się izolatorem

Złącze MHV zazwyczaj przystosowane jest do 5000 V DC i 3 amperów. Było powszechnie stosowane w dla napięć powyżej tych specyfikowanych dla złącz BNC.

Złącza MHV są obecnie uważane są przez niektórych jako zagrożenia dla bezpieczeństwa ze względu na możliwość porażenia wysokim napięciem na odsłoniętym pinie wewnętrznym . Z tego powodu stosuje się coraz częściej złącza SHV Złącza SHV są pozbawione tych wad i nie mogą być podłączone do złącza BNC.